Egészséges környezet

A tiszta, egészséges környezet biztosítása és fenntartása érdekében kiemelkedő szerepe van az oktatásnak és nevelésnek. Elengedhetetlen, hogy hozzáférjen a környezetvédelemmel kapcsolatos tudáshoz, és folyamatosan bővítse ezen ismereteit. Az egészséges környezet megteremtése magában foglalja a természeti erőforrások – mint a víz, a levegő, a talaj – és a biológiai sokféleség védelmét, valamint az épített környezet megóvását. Ez a védelem kiterjed a káros anyagok hatásainak csökkentésére, a hulladékok környezeti hatásainak minimalizálására, valamint a zaj és a rezgés okozta problémák kezelésére. Kaposvár városa a településfejlesztési terveiben kiemelten kezeli az egészséges és élhető környezet megvalósítását, s már számos pozitív lépést tett ezen a területen.

Kaposvári Tekergők

2024 április 5-én elindították a Kaposvári Tekergő nevű közbringa-rendszert, mely több dokkolóval várja a közlekedőket.

Hogy pontosan hogyan is működik a rendszer, hogyan használhatják azt a média munkatársai videó segítségével mutatják be. A videók IDE kattintva megtekinthetőek. 

Tömegközlekedés

Kaposvár 2015-ben cserélte le a városi gázolajos buszokat sűrített földgázmeghajtásúakra, amelyeknek 2019-ben busztelephelyet is építettek, ahol a járművek tankolása és szervizelése is megoldott lett. A kaposvári példához hasonlóan az országban több helyen is lecserélik a dízelüzemű buszokat sűrített földgázzal vagy elektromos meghajtással működő járművekre.

A Zöld Busz Programban a következő tíz év alatt a városi buszállomány fele cserélhető le kormányzati és európai uniós források felhasználásával minimális karbonkibocsátású elektromos autóbuszokra – közölte Zalaegerszegen Palkovics László, az innovációs és technológiai miniszter, aki a megyei jogú városok számára meghirdetett program kapcsán kiemelte: a közlekedés, mint a legnagyobb szennyezőanyag-kibocsátó ágazat zöldítése alapvető eleme annak, hogy teljesüljön a párizsi klímamegállapodásnak megfelelő vállalás, az Európai Unió és így Magyarország is klímasemlegessé váljon 2050-ig. (Forrás)

Tömegközlekedés Használt sütőolaj begyűjtés

2023. október 25-én Kaposváron bevezették a használt sütőolaj háznál történő begyűjtését. A hosszú távú cél az, hogy az országban évente keletkező mintegy 90 ezer tonna használt étolajból minél többet sikerüljön összegyűjteni, mivel már egy csepp étolaj is ezer liter vizet szennyezhet el.

A kaposvári szállításokról IDE kattintva tájékozódhat. 

 

Zöld város

Csak közterületen több, mint 22 000 fa van Kaposváron, amelyek nem csupán árnyékot adnak, de gondoskodnak a város oxigén dús friss levegőjéről az ország tüdeje mellett, a Zselic kapujában. 

Levegőtisztaság mérőállomás

Kaposváron 2024 tavaszán átadták a levegőtisztaság mérőállomást. Az új berendezés a Jégcsarnok mellett kapott helyet, és segíti Kaposvárt abban a célkitűzésben, hogy 2030-ra az ország egyik legegészségesebb városa legyen. Az elmúlt időszakban Kaposvár 300 millió forintot fordított a levegőminőség javítására. Az új mérőállomás és a korábban telepített 20 mérőegység folyamatosan gyűjti a légszennyezettségi adatokat, amelyeket továbbítanak az országos rendszerbe. A mérőállomás a nap 24 órájában méri a szálló port, a szén-monoxidot, a kisméretű aeroszol részecskéket, az ózont, a kén-dioxidot, és a nitrogén-oxidokat. Az eredmények az országos rendszerben is megjelennek, és a legszennyezettseg.met.hu oldalon tekinthetők meg. A Kaposváron mért adatok pedig itt érhetők el: https://kaposvar.pmmonitoring.hu/

Biogázüzem

Az ország egyetlen cukorgyárában épült fel a város első biogázüzeme, ahol a cukorgyártás melléktermékéből, cukorrépából állítják elő a Virágfürdő üzemeltetéséhez és a kaposvári buszok tankolásához szükséges biogázt.